Tuvalet Eğitimi | Tuvalet Eğitimine Başlarken Nelere Dikkat Etmeli

Hamilelik , Bebek Bakımı , Tüp Bebek

               
Sayfada 14 kişi var


Fotoğraf Albümü


 
Hangi Doğumu Tercih Ediyorsunuz ?
 
 
 
 
 


  Tuvalet Eğitimine Başlarken Nelere Dikkat Etmeli 


Bebek bakımında en fazla sabır ve özveri tuvalet eğitiminde gereklidir. 18 ile 30 ay arasında çoğu bebek tuvalet eğitimini almaya hazır hale geliyor. Genelde bebekler 2 yaş sonunda dışkılarını, 3 yaş sonunda da çişlerini tutmayı öğreniyorlar. Bazı çocuklar 4 yaşına kadar bu beceriyi kazanamayabiliyorlar. Çoğunlukla kız çocukları erkek çocuklarından daha önce mesane ve bağırsak kaslarını kontrol etmeyi öğreniyorlar.
Tuvalet eğitiminde en ideal yaklaşım, çocuk merkezli eğitimdir.

Tuvalet eğitimiyle ilgili çok çeşitli uygulamalar vardır. Bunlardan en doğrusu ve günümüzde kabul göreni, çocuğun bireysel gelişimini ve hazır olmasıyla ilgili ipuçlarını göz önüne alarak uygulanacak “çocuk merkezli” bir eğitimdir.

Bebeklerin büyük çoğunluğu 18-30 ay arasında tuvalet eğitimine başlamak için gerekli becerileri kazanırken bazıları ise 4 yaşına kadar bu beceriyi kazanamazlar. Genellikle kız çocukları erkek çocuklarından daha önce mesane ve bağırsak kaslarını kontrol etmeyi öğrenirler. (Kızlarda genellikle 2,5 yaş civarında, erkeklerde ise 3 yaş civarında) Tuvalet eğitiminde önemli olan, çocuğun tuvalet eğitimi için hazır olmadan bu eğitimi vermek için acele edip baskı yapmamaktır.

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren belirtiler

● Çocuğun bu işin tuvalete yapılması gerektiğiyle ilgili sosyal bir farkındalığı kazanmış olması,
● Tuvaleti geldiğinde farkına varabiliyor olması. Henüz konuşmaya başlamamış olsa bile bunu işaretle anlatabiliyor olması,
● Bazı basit isteklerinizi yerine getirebiliyor olması,
● Gün boyunca alt bezinin en az iki saat kuru kalabiliyor olması,
● Kısa bir uykudan sonra alt bezinin kuru kalabiliyor olması,
● Bağırsak faaliyetlerinin düzenli hale gelmesi ve daha önceden tahmin edilebiliyor olması. (Bazı çocuklar günde 2-3 kez, bazıları ise 2-3 günde bir kez kaka yaparlar. Burada önemli olan bu aralıkların düzenli olarak tekrarlanması ve daha önceden tahmin edilebilir düzeye gelmesidir).
● Alt bezi ıslandığında rahatsız olması,
● Lazımlık veya oturağına ilgi gösteriyor olması,
● İç çamaşırı giymek istiyor olması.

Bebeğiniz, yukarıda sayılan maddelerin büyük çoğunluğunu yerine getirebiliyorsa, tuvalet eğitimine hazır olduğu söylenebilir. Aksi halde tuvalet eğitiminde birçok güçlüklerle karşılaşılabiliyor. Eğitime çok erken ve çok geç başlamanın bazı psikolojik etkileri olabilir. Çok erken başlamak ileride çocukta uygunsuz dışkılama problemlerine; çok geç başlamak da özgüven ve bağımsızlık becerilerinin gelişiminin engellenmesine neden olabilir.

Tuvalet eğitimde, bebekler arasındaki bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulmalı, eğer bebek eğitime tepkili yaklaşıyorsa ısrarcı olunmamalı, tekrar başlanmadan önce 1- 1.5 ay kadar beklenmelidir.

Ebeveyn tutumunun tuvalet eğitimindeki önemi

Eğitime yön veren kişinin (genelde anne ya da bakıcı abla) tutum ve davranışları tuvalet eğitiminde önemli bir rol oynar. Eğitime başlandığı andan itibaren tamamen olumlu, yapıcı bir tutum içinde olmak, çocuğu asla zorlamamak ve kızmamak önemlidir. Bazı çocuklar tuvalete oturmakla ilgili korkular yaşayabilirler. Bunun nedeni tuvaletin içine düşme ya da sifonla birlikte kendilerinin de içine düşeceği, çekileceği ya da kendilerinden bir parçayı tuvalete bırakmakla ilgili bir korku olabilir. Çocuğun arada altına kaçırdığı durumlarda anlayışlı olmak ve kızmamak gerekiyor. Bütün bu tepkilerin normal olduğunu anlamak, tuvalet eğitimi sırasında aceleci olmamak, çocuğun zorlanabileceğini anlamak, öğrenilen bu büyük beceri için sabır göstermek ve gerektiğinde onu ödüllendirmek önemlidir.

Tuvalet eğitimine başlamak için öneriler

Çocuğun tuvalet eğitimine başlamadan önce aşağıdaki önerileri mutlaka dikkate alın.
● Çocuğunuzun boyuna uygun lazımlık ya da klozete uygulanabilir oturma yeri alın. Burada en önemli özellik, çocuğun otururken ayaklarının yere değmesidir. Bu durumda bağırsak hareketleri başlayınca, yerden destek alabilecek ve olası korkularına karşı güven duygusu gelişecektir. Bu konuda resimli bir kitap çok işinize yarayabilir.
● Eğitime başlama aşamasında öncelikle çocuğunuza, sıkıştığı zaman lazımlığı kullanması konusunda cesaret verin. Ne zaman isterse sizden yardım alabileceği konusunda da emin olmasını sağlayın. Ara ara alt bezini çıkararak külotla dolaşmasına izin verin. Bu sırada lazımlık gözünün önünde olsun, ona ne zaman isterse oturabileceğini söyleyin ve bunu sık sık hatırlatın.
● Tuvalet eğitimi süresince belirli bir rutin oluşturun. Bu, kahvaltıdan ve akşam yemeğinden sonra, banyodan önce ya da bağırsak hareketlerinin başladığı herhangi bir zaman olabilir. Buradaki amaç, bebeğin lazımlığa alışması, onu günlük rutinin bir parçası olarak görmeye başlamasıdır.
● Çocuğa tuvaletinin nereye gideceğini anlatın. Bezine ya da külotuna kaka yaptığı zaman, onu lazımlığa oturtun, bezi onun gözü önünde lazımlık içine boşaltın. Bu durum, onun oturma ve kaka üretme arasındaki ilişkiyi anlamasına yardım edecektir. Lazımlığı tuvalete döktükten sonra sifonu ona çektirin –korkuyorsa yapmayın- kakanın nereye gittiğini görsün. Kakadan sonra giyinmeyi ve ellerini yıkamayı öğretin.
● Tuvalet eğitimine gündüzleri başladığınızda, geceleri alt bezine devam edin. Öncelikli amaç gündüz tuvalet kontrolünü sağlamaktır, sonra aşama aşama gece eğitimine başlanacaktır.
● Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara ara altına kaçıracaktır. Ona kızmayın, cezalandırmayın. Kaslarını kullanmayı öğrenirken bu durum olağandır ve biraz zaman alabilir. Tuvaletini altına yapması durumunda altını temizlerken, bir dahaki sefere ona lazımlığı ya da tuvaleti kullanmasını hatırlatın.
● Tuvalet uygun şekilde kullanıldığında başlarda şeker vermek gibi ufak ödüllendirmeler işe yarayabilir. Takdir ettiğinizi gösteren bir gülümsemeye de çocuğunuzun ihtiyacı olacaktır.
● Gündüz sorunu tamamen çözülse bile, gece kontrolü haftalar, bazen aylar sürebilir. Alt bezini çıkardıktan sonra çarşafın altına naylon bir örtü sermeniz temizliği kolaylaştıracaktır. Bu yaşta vücudu; tuvalete gitmek veya uyanmak için gereken olgunluğa henüz ulaşmamıştır. Bu nedenle sizin desteğinize ihtiyacı olacaktır. Bu aşamada, akşamları sıvı alımını azaltmanız, kuru gecelerin sayısını artıracaktır. Gece çişi gelir ve uyanırsa, size seslenebileceğini ona hatırlatın.
  Haberler  

Ağlayan bebeğe nasıl davranmalı?
Kolik Ağlaması Her Bebekte Görülebilir
Bebeğinizde Hırıltıya Dikkat !
Akdeniz tipi beslenme çocukları astımdan koruyor
Yemezsen "Arkandan ağlar"
Bebekler ne zaman ne yiyebilir?
8 çocuktan biri gece altını ıslatıyor
Küçük çocuklar TV'den yeni kelime öğrenmiyor
Tatile çıkarken bebeklerin bavulunda neler olmalı ?
Aşılar hayat kurtarıyor
Bebeğim sağlıklı besleniyor mu?
Annenin KAHKAHASI bebeği alerjiden koruyor.
Anne sütünün yeri doldurulamaz
Vitamin ve mineral deposu dondurmayı bebeklerimize yedirirken dikkat !
Tatilde kulak sağlığına dikkat
Çocuklara güvenli bir yaz için!
2-6 yaş arasındaki çocuklarda sünnet önerilmiyor
1-12 Aylık Bebeklerinizi Yüz Üstü Yatırmayın
Çocuklarda Diş Hekimi Fobisini Aşma Yolları
Duygusal Açıdan Çocuklar
Bebeklik Döneminde Duygusal Zekâ
Dudak yarığı çözümsüz bir hastalık değil
Büyüme geriliğini dikkate alın
Hastalıkların erken tanısı için Okul öncesi check-up yaptırın
Bebeklere güneş banyosu yaptırırken dikkat edin
Bebekte göz kontağı kuramıyorsanız...
Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanlar ve faydaları
Rotavirüs Enfeksiyonları ve Korunma Yolları
Bebeğinizin işitme testini ihmal etmeyin
Rota virüsü nedir ?
Tuvalet eğitimi için acele etmeyin
Çocuklarda Kasık Fıtığı İhmale Gelmez!
Korunmanın en iyi yolu güneşte kalmamak
Çocuğumun Kişiliği Acaba Nasıl Olacak?
Aşırı Hijyen, Çocuklarda Allerjik Hastalıkları Artırabiliyor!
Kırık çıkıklara dikkat !
Balerin gibi yürüyen çocuklarda kaslar kısa
Suçiçeği mevsimi geldi!
Çocuğunuzu Yeni Doğan Kardeşi İçin Nasıl Hazırlayabilirsiniz?
Çocuğunuz İştahsızsa!
Bebeklerde iri göze dikkat
Bebeklikteki demir eksikliği, zekayı etkiliyor
Yuvaya Başlarken...
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
İkizlere Farklılığı Yaşatmak!
Bebeğinize yaşamının ödülünü verin Anne sütüyle beslenen bebekler daha zeki...
Bebeğinizi beslerken yanlış yapmayın
Sünnetin yenidoğan döneminde yapılması öneriliyor.
Çocuklara İlkyardımı Yeterince Biliyor Musunuz?
Sevgisizlik de bebeği ağlatıyor
Güneş çocuklarda kanser riskini artırıyor


Konular


Tavsiye Kitaplar                 
Ziyaretçi Sayısı : 2643142 | Bu sitenin Yapımında CMS Paketi Kullanılmıştır. Powered By: meltem.gen.tr |  
 

Hamilelik, Doğum, Bebek İsimleri, Bebek gelişimi, Bebek Bakımı, Bebek Oyuncakları, Bebek Resimleri, Bebek odası, Tüp Bebek, Tup bebek